Aquascaping pre začiatočníkov
Pridal Matúš Oslanský Pridané 23.1.2023 19:56:57 Počet zobrazení 1613
Aquascaping je umenie, ktoré vám umožní vytvoriť si svoj vodný svet v závislosti od vašich možností a preferencií. Nie je to však ľahké, a budete musieť mať v sebe aspoň trochu úsilia a trpezlivosti. Ale nič čo by ste nezvládli. Rozoberieme si hlavné aspekty, ktoré treba mať na pamäti. Tak poďte sa na to pozrieť so mnou.
Pre nováčika môže aquascaping znieť ako celkom jednoduchý koncept. Koniec koncov, hovoríme o použití vody a rastlín na vytvorenie vodného ekosystému, však? Čo na tom môže byť ťažké? Ako čoskoro uvidíte, veľa vecí sa môže pokaziť. Poďme si ich rozobrať jeden po druhom.
1. Akvárium
Akvárium je prvá vec, ktorú potrebujete, aby ste mohli začať. Veľkosť a tvar záleží od toho, aké ryby by ste tam chceli mať. Odporúčam si zistiť koľko minimálne priestoru potrebujú ryby, ktoré chcete mať a až potom si obstarať akvárium. Ako začiatočníkom odporúčam väčšie akvária od 60 l a viac. Budete mat väčší priestor na vyhranie sa s aquascapom a viac rozsiahlych oblastí v prípade, že potrebujete niečo pridať alebo zmeniť. Taktiež odporúčam ísť do akvárií, ktoré sú širšie ako vyššie. Ľahšie sa vám budú čistiť bez toho, aby ste narušili ekosystém.
2. Substrát
Substrát je, samozrejme, jednou z dôležitých zložiek akéhokoľvek vodného ekosystému. Podporuje rastliny, vyživuje ich a dokonca prispieva k estetickej hodnote životného ekosystému. Existuje mnoho druhov substrátov, ktoré môžete použiť, pričom každý má svoje plusy a mínusy.
Bez ohľadu na typ substrátu, ktorý používate, zvážte nasledovne:
- Dobrý potenciál ukotvenia – Ideálny substrát by mal zabezpečiť správne ukotvenie koreňov vašich rastlín. Čo znamená, že keď zasadíte rastlinu do substrátu tak vám zostanú stabilne. Preto vám neodporúčam použiť skaly a štrk ako ideálny substrát. Pretože častice sú príliš veľké na to, aby poskytli rastlinám akúkoľvek kotviacu podporu. Na druhu stranu ani piesok nie je ideálny. Piesok ma totiž zas až príliš malé čiastky, ktoré mimoriadne kompaktným a citlivejším rastlinám vie skutočne rozdrviť a udusiť korene. Vyberajte múdro na základe týchto faktorov .
- Správny nutričný potenciál - Ako som písal, tak ani tu nebude mať štrk a piesok výnimku. Štrk a piesok nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Preto už iba z tohto faktoru by som nepoužil štrk alebo piesok ako substrát.
Ak by som vám mohol pomôcť s vybraním ideálneho substrátu pre začiatočníka v aquascapingu, jednoznačne by to bol aquasoil. Tento typ substrátu je výborný pre všetky zakorenene rastliny z niekoľkých dôvodov, ako napríklad:
- Dostatočne výživný - Aquasoil obsahuje všetky vitamíny a minerály, ktoré rastliny potrebujú na rýchly rast a dosiahnutie svojho potenciálu. Potrebujete minimálne, ak vôbec nejaké, ďalšie živiny, pretože väčšina rastlín bude v pohode s tým, čo prináša vodná pôda.
- Zníženie pH – Aquasoil má v sebe zložky, ktoré dokážu znížiť pH vody. Je to dobra funkcia, pretože väčšina rastlín uprednostňuje vodu z nižšou pH okolo 6 až 7. Rovnako aj mnoho druhov rýb.
3. Hardscape
Pod pojmom hardscape označujeme všetok materiál, ktorý vytvára usporiadanie ekosystému, okrem substrátu a rastlín. To znamená všetky skaly, dreva a iné dekorácie, ktoré by ste mohli použiť pri vytváraní hardscapu. Hardscaping nie je jednoduchý, pretože máloktorému začiatočníkovi sa to podarí hneď na prvýkrát.
Preto je potrebne prekonať niekoľko prekážok, ako napríklad:
- Výber správnych komponentov – Živé kamene napríklad menia pH vody. Toto môže byt problém, keďže niektorým rastlinám to môže prekážať. Tiež veľmi záleží od veľkosti a hmotnosti kameňa. Nechcete príliš veľké kamene, ktoré by vám mohli v určitom bode omylom rozbiť akvárium
- Udržiavanie dreva na dne – Väčšina druhov dreva ma tendenciu plávať. Ak chcete, aby drevo alebo kôra zostali na svojom mieste, mali by ste kúsky ponoriť do vody na týždeň alebo 2, zaťažiť ťažšími komponentmi alebo ich prilepiť lepidlom na skaly alebo iné prvky.
- Štruktúra rozloženia - Ako chcete aby vyzeral váš vodný ekosystém? Tu by ste mali zvážiť 2 veci: estetiku a bezpečnosť konštrukcie. Chcete, aby váš ekosystém vyzeral jedinečne a dobre vybudovaný s výborným vizuálom. Ale tiež chcete, aby to bolo bezpečne a nepokazilo sa časom. Vyberte si svoje pevne prvky múdro a zaistite ich na mieste pred naliatím vody. Poprípade ak sa vám nedarí dosiahnuť, aby vaše kusy zostali dostatočne stabilné, zaistite ich ťažšími prvkami alebo ich dokonca zlepte, aby ste zlepšili stabilitu.
Teraz vám ukážem tri vizuálne štýly, ktoré vám pomôžu s vytváraním vášho prvého hardscapu:
1. Usporiadanie na stred (konvexný tvar)
Toto usporiadanie sa často označuje ako ostrov. Váš hardscape sa sústreďuje na stred vášho akvária.
2. Usporiadanie v tvare trojuholníka
Usporiadanie, kde váš hardscape sa sústreďuje na jednu stranu a na druhej strane mať voľný priestor.
3.Usporiadanie na oboch stranách (konkávny tvar)
Usporiadanie, kde si vybudujete hardscape na oboch stranách a v strede mať voľný priestor.
4. Živé rastliny
Rastliny opäť tvoria ďalší kľúčový aspekt vášho vodného ekosystému.
Typ rastlín závisí od niekoľkých, aspektov, ako je dostupný priestor, tvar nádrže, typ substrátu atď. Niektoré rastliny potrebujú viac vertikálneho priestoru ďalšie, ktoré sú kratšie a hustejšie si vyžadujú viac horizontálneho priestoru. Potom musíte zvážiť kompatibilitu rastlín, ak plánujete používať rôzne druhy rastlín, čo sa veľmi často aj tak robí. Napríklad rôzne druhy rastlín, ktoré plávajú na hladine majú zvyk sa veľmi rozrastať po hladine, čo sa nemusí páčiť zakoreneným rastlinám, ktoré potrebujú veľa svetla. Tak isto by ste mali zvážiť rýchlosť rastu rastlín a ich maximálnu veľkosť. Niektoré rastu veľmi rýchlo a vyžadujú veľa živín, iné majú pomalé tempo rastu a sú celkovo menej náročné.
5. Osvetlenie
Osvetlenie je pravdepodobne najzákladnejšou požiadavkou pre akvárium so živými rastlinami. Rastliny využívajú svetlo na spracovanie živín a rast, čo sa deje počas procesu fotosyntézy. Niektoré rastliny si vystačia s okolitým svetlo, zatiaľ čo iné vyžadujú špecifické svetelne podmienky.
Celkovo by ste mali zvážiť nasledujúce tipy:
- Zistite požiadavky svojich rastlín – Vždy by ste sa mali dozvedieť alebo aspoň pokúsiť sa, čo vaše rastliny potrebujú z hľadiska osvetlenia. Príliš veľa alebo príliš malo svetla môže spôsobiť problémy v závislosti od rastlinných druhov prítomných v ekosystéme.
- Stmievateľné svetla – Vždy si zvoľte stmievateľné svetla, aby ste si mohli nastaviť intenzitu. Funkcia nastavenie intenzity vám pomôže prispôsobiť preferencie vašich rastlín na základe ich druhu.
- Priveľa svetla – Niektoré rastliny potrebujú viac svetla ako iné. Nadmerne svetlo podporuje vznik rias, čo sa niekomu nemusí páčiť. Riasy vám nijak zle zasahovať nebudú do vášho prostredia, ale povedzme si úprimné nikto nechce mať zamorené akvárko s riasami obzvlášť ak chcete mat pekný aquascape.
- Nedostatok svetla – Ak nie je k dispozícii dostatok svetla môže to viesť k nedostatku živín a v dôsledku toho vám rastliny môžu začať odumierať.
- Stabilný cyklus deň/noc – Vaše rastliny potrebujú aspoň 8-10 hodín svetla denne, po ktorých nasleduje 14-16 hodín tmy. Ide o podporu fyziologického fungovania rastlín. Zvážte, čo to znamená pre vaše akvárium. Rastliny produkujú kyslík a spotrebúvajú CO2 počas dna čo sa nazýva fotosyntéza. Ale počas noci spotrebúvajú kyslík a produkujú CO2 a to sa nazýva dýchanie rastlín. V akváriach, v ktorých je veľký počet rastlín, môže nastať situácia, že rastliny spotrebujú všetok vodný kyslík a vaše ryby sa udusia. Ak máte vysadené akvárium odporúčam správne okysličenie vody hlavne počas noci.
6. CO2
Ako som už predtým spomenul, CO2 je nevyhnutné pri fotosyntéze rastlín.
Väčšina akváriových rastlín potrebuje CO2, aby zostali zdravé a dosiahli maximálne sfarbenie a veľkosť. Vždy by ste mali investovať do CO2 systému, ak viete že vaše rastliny spotrebúvajú veľké množstvá CO2.
Dobrou správou je, že nie všetky druhy rastlín vyžadujú CO2 systém prítomný v akváriu. Je to preto, lebo ryby a baktérie produkujú dostatočné veľa CO2 pre vaše rastliny. Je to na váš čí budete chcieť investovať do CO2 systému.
7. Filtrácia
Filtračný systém je rovnako potrebný v akváriu pre rastliny a ako aj pre ekosystém naplnenom rybami. Filter odstraňuje z vody nečistoty, plávajúce častice a výrazné zlepšuje okysličenie a cirkuláciu vody. Výber typu filtračnej jednotky závisí od vášho nastavenia a preferencií.
Vonkajšie filtre sú najobľúbenejšie, pretože nezaberajú miesto v akváriu a poskytujú výborný prietok vody. Problémom je, že začiatočníkom sa tieto filtre ťažšie čistia a sú celkovo drahšie a možno sa vám to neoplatí, ak máte menšiu nádrž.
Vnútorné filtre sú vhodnejšie pre menšie ekosystémy. Ľahko sa používajú a čistia, problém je však v tom, že zaberajú miesto v akváriu. Môžu tiež znížiť celkovú estetiku akvária, takže ich musíte skryt za tvrdý povrch alebo rastliny.
Berte na vedomie aj ďalšie aspekty spojené s filtrom. Jedným z nich je výkon filtra, ktorý dokáže nasiaknuť vaše ryby alebo silný prúd, ktorý môže mat negatívny vplyv na vaše ryby a rastliny.
8. Údržba akvária
Situácia je trochu zložitejšia, pokiaľ ide o proces údržby. Pokúsim sa vám to stručné povedať v troch bodoch údržby:
- Denná údržba - Ide o štandardnú rutinu údržby akvária zahrňujúcu kŕmenie rýb, pridávanie rastlinných hnojív, keď je to potrebné, prípadne odstraňovanie starých listov plávajúcich na hladine atd. Nič príliš časovo náročné.
- Týždenná údržba – Zahŕňa výmenu 30 – 50 % vody. Ak máte akvárium bez rýb tak môžete vymeniť aj viac ako 50 %. Výmena väčšieho množstva vody može byť pre ryby stresujúca. Výmena vody slúži na odstránenie škodlivých látok ako napríklad dusičnanov, prekysličenie prostredia a udržanie ekosystému vašich rastlín v čistote. Na výmenu vody môžete použiť odstátu vodu, ktorá neobsahuje v sebe chlór.
- Mesačná údržba – Ide o strihanie rastlín, aby bol váš ekosystém stabilný, čistenie rias, a to aj zo stien akvária. Rýchlo rastúce rastliny vyžadujú častejšie strihanie. Tieto aktivity môžete zaradiť aj do týždennej údržby
9. Hnojivá
Hnojivá sú nevyhnutné v každom vodnom ekosystéme, čí už mate zakorenené alebo plávajúce rastliny. Substrát zníži potrebu dodatočného hnojenia, len na chvíľu, zvyčajne prvé 3-4 týždne po vytvorení aquascapu. Počas tejto doby je vysoko výživný a rastlinám vystačí.
Tieto živiny sa však časom vyčerpajú a po 4. týždni už musíte zvážiť ďalšie hnojenie. Tekuté hnojiva sú v tomto prípade najlepšou voľbou, pretože výživná zmes vsiakne do substrátu, ktorá vyživuje rastliny cez koreňový systém. Odporúčam kompletný roztok, ktorý obsahuje všetky minerály naraz. A odmerajte množstvo, ktoré sa má použiť, pretože tekuté hnojiva sú známe svojou schopnosťou produkovať riasy.
1O. Začiatok
Poviem to hneď teraz, prvé 2-3 mesiace po vytvorení vášho aquascapu sú najnestabilnejšie zo všetkých. Je to preto, že trvá približné 3 mesiace, kým rastliny správne zakorenia a kým sa ekosystém stabilizuje. Počas tejto doby budete musieť byt trpezlivý s vašou údržbou a venovať jej veľa čašu, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou po ceste stretnete s množstvom rias.
Rastliny tiež správne strihajte a starajte sa o ne zabezpečením dostatočného svetla, živín a CO2, ak je to potrebné. Ak rastliny rastú zdravým tempom a zachovávajú si svoje svetlé farby, viete, že ste na správnej ceste.
Záver
Nikto netvrdí, že aquascaping je ľahký koníček, ale rozhodne obohacujúci a zvládnuteľný s náležitými znalosťami. Táto téma sa na prvý pohľad zdá ťažká ale ľahšie ju pochopíte, keď si nájdete čas na orientáciu v rôznych pojmoch a konceptoch.
Dúfam, že vám článok pomôže alebo pomohol pri vytvorení vášho prvého aquascapu.
Nový komentár